Agnieszka Wójcińska

Celebrant

Agnieszka Wójcińska

Celebrantka i projektantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych, opartych na empatii i szacunku. Dziennikarka i psycholożka

 

Prowadzę indywidualne ceremonie pogrzebowe i wspomnieniowe. Przeprowadzam pogłębione wywiady z rodziną i bliskimi, i na ich podstawie projektuję ceremonię, w której jest miejsce na celebrowanie życia Zmarłej Osoby, bliskości i więzi z nią, w zgodzie z tym, jaka była i co lubiła. Robię to w kontakcie z jej najbliższymi, z szacunkiem, uważnością i empatią, w taki sposób, by każda ceremonia była osobistą opowieścią o człowieku, którego życie upamiętniamy. Towarzyszę tym, którzy go żegnają i wspieram ich od momentu pierwszego spotkania, przez planowanie pogrzebu, po przeprowadzenie ceremonii.

Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Celebrantek i Celebrantów Humanistycznych.

Informacje podstawowe:

Specjalizacja:

  • indywidualnie zaprojektowane ceremonie pogrzebowe, świeckie, ale także z elementami religijnymi
  • osobiste ceremonie wspomnieniowe

Dodatkowe aktywności:

Ukończyłam szkolenia: „Osobiste pożegnanie: projektowanie i prowadzenie rytuału”, „Praca z osobą w żałobie: nowe perspektywy”, „Violent Death: jak wspierać osoby w żałobie po nagłej śmierci” oraz „Czułe pożegnanie – warsztat opieki nad osobą zmarłą” realizowane przez Instytut Dobrej Śmierci, a także „Warsztaty umierania” prowadzone przez Katarzynę Boni. W mojej pracy bazuję na nowych badaniach i teoriach na temat żałoby oraz roli rytuałów towarzyszących pożegnaniu w przeżywaniu jej. Wykorzystuję też wiedzę z ukończonych studiów psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz wieloletnie doświadczenia z pracy w charakterze dziennikarki i reporterki (pisałam reportaże i pogłębione wywiady do najważniejszych polskich tytułów prasowych oraz książek). Zajmuję się także edukacją o żałobie i wspieraniem w niej.

Osobista misja:

Zmiana podejścia do śmierci i żałoby w Polsce na bardziej otwarte, wspólnotowe, czułe i osobiste. Marzę i działam, by tematy z tym związane znalazły swoje miejsce w debacie społecznej i codziennych rozmowach, by przestały być tabu.

Dane kontaktowe: